Polyuretanové tmely využijete při náročných kutilských projektech. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi PU tmelem a lepidlem i jak PU tmel aplikovat. Shrneme si také vlastnosti, díky kterým je polyuretanový tmel ideální pro náročné stavební práce.
Polyuretanové tmely jsou flexibilní a univerzální stavební tmely vhodné pro řadu povrchů, jako např. dřevo, kov, plast, zdivo, hliník, štuk a mnoho dalších. Jsou vodotěsné a pružné za jakýchkoli povětrnostních podmínek, takže jsou ideální pro utěsňování mezer a spár i v exteriéru konstrukcí.
Ačkoli polyuretanové tmely mají některé vlastnosti stejné jako jejich lepidlový protějšek, neměly by se zaměňovat. Polyuretanová lepidla jsou speciálně navržena tak, aby konstrukcím poskytovala pevnost při zatížení. Zatímco polyuretanové tmely jsou velmi pružné a jsou určeny k zajištění vzduchotěsnosti a vodotěsnosti.
Aplikace polyuretanového tmelu je se správnými nástroji jednoduchá. Nejdřív si však musíte připravit povrchy. Beton je třeba vydrhnout drátěným kartáčem a z kovů odstranit rez. Spáry hlubší než 12 milimetrů mohou potřebovat těsnicí profil. Různé povrchy budou vyžadovat různou přípravu, například použití základního nátěru, proto si podrobnosti zjistěte v návodech k jednotlivým výrobkům. Zde se dozvíte, co budete potřebovat na samotné tmelení a jak při něm postupovat.
Budete potřebovat:
- vytlačovací pistoli na tmel,
- užitkový nůž nebo řezák,
- kartuši polyuretanového tmelu,
- kompatibilní vyhlazovač povrchu tmelu.
Jak postupovat:
- Odřízněte vršek kartuše nad závitem.
- Seřízněte aplikační špičku kartuše dle šířky spáry a našroubujte ji na kartuš.
- Kartuš vložte do vytlačovací pistole a nejdřív se na zkušebním povrchu přesvědčte, zda je šířka vytlačovaného tmelu správná.
- Naneste tmel podle pokynů výrobce.
- Naneste vyhlazovač povrchu tmelu dle pokynů výrobce.
Existuje celá řada polyuretanových tmelů, které jsou vhodné pro venkovní konstrukce. Pokud utěsňujete mezery kolem oken, dveří, obkladů, rámů garáží, obložení nebo parapetů, hledejte polyuretanový tmel, který je odolný nejen proti roztržení, ale i proti UV záření. Tmel by měl být voděodolný, přetíratelný a kompatibilní se všemi běžnými stavebními materiály.
Pro montáže, vyplňování, fixace a izolace můžete využít také PU pěny, které mají skvělou přilnavost na většinu stavebních materiálů. Např. Pattex Universal trubičková PU pěna je vhodná pro montáž a izolaci okenních a dveřních rámů i parapetů, vyplňování dutin, utěsňování otvorů ve střešních konstrukcích a izolačních materiálech, vytváření zvukotěsných stěn, vyplňování dutin okolo potrubí, vyplňování a izolování stěnových panelů, střešních krytin – tašek atd.
Pokud pracujete na střeše, sáhněte po profesionální polyuretanovém tmelu, který poskytuje dodatečnou ochranu proti korozi. Kromě polyuretanového tmelu můžete využít, přímo pro střechu navržený, Pattex Bitumenový střešní tmel, který je speciálně vyvinutý tak, aby se ohýbal a pohyboval spolu se střechou, takže se neroztrhá ani nepopraská. Obstojí i v náročných povětrnostních podmínkách a poskytne střeše dlouhodobou ochranu.
Sdílejte vlastní projekty