Polyuretanová lepidla vytvářejí pevné spoje mezi různými materiály. Často se používají na lepení dřeva k povrchům z jiných materiálů. PU lepidla lze použít také k vyplňování mezer, na beton, kámen, dřevo, polystyren nebo plast – vyberte si!
Polyuretanová lepidla jsou lepidla na bázi polymeru zvaného polyuretan. Tato speciální lepidla jsou často používána řemeslníky, ale pro své skvělé vlastnosti a snadnou zpracovatelnost je hojně využívají i kutilové. Jsou odolná vůči vodě, vysokým teplotám a rychle vytvrzují.
Polyuretanová lepidla jsou k dostání ve dvou různých variantách: jako jednosložková nebo dvousložková lepidla:
- Polyuretanová lepidla s jednou složkou vytvářejí pevné spoje. Vytvrzují za pomoci vlhkosti a používají se například k lepení parketových podlah.
- Dvousložková polyuretanová lepidla se skládají z epoxidu a tvrdidla. Tato lepidla nejen spojují dřevo, kámen nebo plasty, ale mohou také vyrovnávat nerovnosti a vyplňovat mezery.
Polyuretan se používá v různých typech lepidel, například:
- Polyuretanové pěny: Vhodné pro izolaci a utěsnění okenních rámů nebo okenic a vytváření spojů mezi různými materiály.
- Polyuretanové pasty: Silná voděodolná lepidla na dřevo, které lze použít k lepení desek nebo k upevňování dřevěných dílů.
- Polyuretanová lepidlamontážní: Profesionální lepidla s vysokou lepicí sílou lze je používat k upevňování věcí na kovové nebo plastové povrchy.
V našem jednoduchém návodu se zaměříme na jednosložkové univerzální pistolové PU lepidlo
Pattex 6v1, které se vyznačuje vynikající přilnavostí k různým povrchům v kombinaci s lehkou schopností vyplnění. Díky tomu je obzvláště vhodné na nerovné povrchy. Můžete ho využít jako PU lepidlo na dřevo, PU lepidlo na polystyren, dále na beton, kámen, kov, přilepení sádrokartonu na zeď atd.
Použití PU lepidla pomáhá předcházet vzniku tepelných mostů. Plně vytvrzuje do 2 hodin, kompletní mechanická pevnost vzniká nejdříve za 24 hodin. Účinnost lepidla závisí na pracovních podmínkách – teplotě, vlhkosti vzduchu, podkladu i způsobu aplikace.
- Nádobu s PU lepidlem je vhodné skladovat alespoň 12 hodin před aplikací při pokojové teplotě. Během aplikace by se pracovní teplota měla pohybovat mezi +5°C a +35°C. Teplota plechovky by měla být v rozmezí od +5°C do +30°C.
- Povrchy musí být pevné, čisté a zcela zbavené jakýchkoli substancí ovlivňujících přídržnost, jako jsou mastnota, prach a jiné nečistoty. Vrstvy s nízkou přídržností odstraňte. Plochy mohou být vlhké, ne však zledovatělé nebo pokryté sněhem.
- Nádobu před použitím 15 – 20 krát protřepejte. Sejměte plastovou krytku a pevně našroubujte nádobu na aplikační pistoli. Při práci s pistolí vždy držte nádobu ve svislé poloze dnem vzhůru, zaručující maximální výkon. Nádobu lze používat v různých polohách za předpokladu, že na začátku a na konci aplikace bude plechovka dnem vzhůru.
- Dávkování pěny se ovládá stiskem spouště pistole. PU pěnu dávkujte rovnoměrně. Produkt se dokáže mírně roztáhnout a při stlačení mezi dvěma plochami zakryje povrch úplně. Upravte dle toho množství aplikovaného lepidla. Obvykle je pro dobrou přilnavost dostačující aplikace rovnoběžných pruhů se vzdáleností 10 – 15 cm.
- Lehčí předměty po určitou dobu zafixujte, aby se předešlo posunu lepeného spoje z důvodu expanze lepidla.
Pokud hledáte speciální polyuretanové lepidlo na polystyren, doporučujeme vám vyzkoušet pistolové lepidlo PU polystyren pistolové lepidlo. Spolehlivě s ním zvládnete lepit parapety, sádrokartony i minerální vlny.
Sdílejte vlastní projekty